Untitled Document
 
Boşluklu Döşeme Nedir?
Nerelerde Kullanılır?
Avantajları
Teknik Özellikleri
Tasarım
Nakliye, Stoklama ve Montaj
Tip ve Boyutları
Uygulama Örnekleri
Türkiye’deki üretici firmalar
Sıkça sorulan sorular
Nakliye, Stoklama ve Montaj

Boşluklu döşeme, iki ucundan basit mesnetli, tek yönde çalışan bir döşeme elemanıdır. Tasarımı bu kriterlere göre yapılır. Tasarımdan servis safhasına kadar geçen tüm aşamalarda bu özellik dikkate alınarak taşınır, nakledilir ve monte edilir. Üretimi biten paneller mesnet bölgelerinden tutularak kaldırılır ve kendilerine uç bölgelerinden mesnet teşkil edecek ahşap veya benzeri sert malzemeden yapılmış takozlar üzerine oturtulurlar. Paneller kalınlıklarına göre üst üste belirli sayıda stoklanabilir.

Stoktan sahaya nakledilen paneller benzer şekilde araç üzerinde de üst üste ve uygun mesnet koşullarında yerleştirilir. Montaj için araçtan yine uç noktalarından halat veya özel aparatlar ile kaldırılır. Döşeme panellerinin üzerine oturacağı yapı elemanının yüzeyinin düzgün olması gerekir. Bu düzgün ve pürüzsüz yüzeyi sağlamak için neopren mesnet bantları kullanılır.

3-5 mm. kalınlığında 5-10 cm. genişliğindeki bu bantlar döşeme panellerinin oturacağı yüzeylere yerleştirilir ve panel montajı yapılır. Paneller birbirlerine bitiştirilir. Panellerin yanlarında bulunan özel bir detay sayesinde alt yüzeyler birbirlerine temas ederken üst yüzeyde 1 cm genişliğinde bir boşluk kalır. Bu boşluk özel bir harç ile doldurularak bir kesme anahtarı oluşturulur. Bu anahtar sayesinde paneller bir arada çalışmaya başlar ve üzerlerindeki yükleri paylaşmaya başlar. Daha sonra paneller üzerine dökülen yük yayma betonu topping ile tam bir birliktelik sağlanır.